Reklama
Reklama

W Poznaniu nie wróci normalny rozkład jazdy. Brakuje kierowców i motorniczych

fot. MPK

Obecnie trwają prace nad aktualizacją rozkładu jazdy, w czasie szczytów komunikacyjnych uruchamiane są rezerwy.

Z uwagi na groźbę rozprzestrzeniania się koronawirusa i - co się z tym wiąże - zwolnieniem uczniów ze szkół, w wielu przypadkach pracą zdalną oraz apelami o pozostanie w domach, znacznie spadła liczba pasażerów. Dlatego od kilku dni obowiązuje w Poznaniu sobotni rozkład jazdy. Okazuje się, że w najbliższych dniach sytuacja znacząco się nie zmieni.

Obecnie prawie jedna czwarta prowadzących pojazdy (25,6 proc. kierowców autobusów i 23,5 proc. motorniczych) nie pozostaje do dyspozycji pracodawcy. Powód? Zwolnienie lekarskie, urlop, opieka nad dzieckiem itd. Co wymaga podkreślenia, możliwości uruchomienia zależne są również od ciążącego na przewoźniku obowiązku zapewnienia każdemu prowadzącemu pojazd odpowiedniej liczby dni wolnych w miesiącu. Istotnym ograniczeniem są również zapisy Ustawy o czasie pracy kierowców, w stosunku do której w specustawie nie przewiduje się żadnych zmian - informuje Agnieszka Smogulecka, rzecznik MPK.

Informacje o ogłoszonych we wtorek dodatkowych środków ostrożności, także w zakresie komunikacji zbiorowej (w autobusie, czy tramwaju tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta) pojawiły się już na pojazdach MPK Poznań. Apelujemy do pasażerów o stosowanie się do tego obostrzenia - zarówno MPK Poznań, jak i organizator transportu publicznego, czyli ZTM Poznań nie mają możliwości, aby bezpośrednio weryfikować respektowanie tego ograniczenia - dodaje Smogulecka. Nawet powrót do funkcjonowania transportu bez żadnych ograniczeń w rytmie zwykłego rozkładu dnia roboczego, co w obecnych uwarunkowaniach jest niewykonalne, nie pozwoliłby zapewnić na wszystkich kursach warunków podróży wskazanych przez Ministerstwo Zdrowia - tłumaczy rzeczniczka.

MPK zapewnia, że pracownicy Nadzoru Ruchu od rana weryfikowali - zarówno w terenie, jak i na monitoringu - sytuację na przystankach oraz w pojazdach transportu publicznego. W wyniku tych obserwacji uruchomiono tzw. rezerwy czynne - w godzinach porannego szczytu wzmocniono dodatkowymi kursami (w niektórych przypadkach na części trasy) linie 1, 7, 9, 16 i 19. Podobnie, podczas dzisiejszego popołudniowego szczytu komunikacyjnego oraz jutro i w piątek, wszystkie rezerwy zostaną skierowane do wzmocnienia najbardziej obciążonych linii - tłumaczy Smogulecka.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

19℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
19.58 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro